Tonery odbudowane i napełniane - podobne nazwy, różna jakość

06 kwietnia 2018r.

Wróć do listy newsów

Tonery odbudowane i napełniane - podobne nazwy, różna jakość
Tonery odbudowane i napełniane - podobne nazwy, różna jakość

Tonery mogą być poddawane działaniom renowacyjnym, po zużyciu pigmentu. Niestety nie zawsze można wyjąć tylko wkład i zastąpić go ponownie napełnionym tonerem.

Problemy interpretacyjne i nieporozumienia pojawiają się już na etapie rozróżnienia definicji modułu z tonerem i kasety z tonerem. Kolejne nieścisłości są związane z określeniem tonera napełnianego i odbudowanego. Postanowilismy je pokrótce wyjaśnić.

Moduł czy kaseta z tonerem?

Moduły z tonerem są systemami, które są zbudowane z tonera, zbiornika na pigment oraz elementów służących tworzeniu obrazu światłoczułego. Zastąpienie pustego toneru w tym przypadku wymaga wymiany kompletnego systemu przetwarzania obrazu. Z kolei kaseta z tonerem zawiera plastikowy pojemnik z tonerem. System przetwarzania obrazu znajduje się osobno w drukarce i posiada wyższą żywotność niż elementy w modułach z tonerem.

Toner odbudowany

Toner odbudowany jest produktem modułowym - zawiera pojemnik wypełniony nowym tuszem oraz nowe elementy dodatkowe, potrzebne do tworzenia obrazu światłoczułego. Wymienione są zatem m.in. rolka magnetyczna i bęben obrazowy. Nie zawsze jednak odbudowany toner posiada nowe elementy dodatkowe.

Toner napełniany

Toner napełniany nie ma wymienianych elementów dodatkowych. Moduł jest oczyszczany ponownie wypełniany tonerem. Zużywające się części nie są wymieniane. Jakość produktu jest zatem stosunkowo niska. Przekłada się to również na jakość wydruku, która jest niższa, głównie z powodu zużycia bębna.

Warto zapamiętać opisane różnice, żeby "nie kupować kota w worku" podczas wizyty w punkcie regeneracji i naprawy tonerów. Już na etapie kupowania drukarki warto rozważyć, czy lepiej kupić urządzenie z wymiennym tonerem, czy z wymiennym całym zespołem elementów. Z praktycznego punktu widzenia znacznie lepszym rozwiązaniem jest to pierwsze.

Poniżej przykłady popularnych tonerów

Toner do Samsung 1660 TS-1042RO BK ref.
  • Wydajność (stron A4): 1500
Toner Activejet ATH-83N (do drukarki Canon Hewlett Packard zamiennik HP 83A/Canon CRG-737 CF283A supreme 1500str. czarn
  • Wydajność (stron A4): 1500
Toner Brother TN241B BK 100% nowy TB-TN241BN
  • Wydajność (stron A4): 2500

Inne artykuły