Czyszczenie drukarki - nie tylko z kurzu

04 października 2018r.

Wróć do listy newsów

Czyszczenie drukarki - nie tylko z kurzu
Czyszczenie drukarki - nie tylko z kurzu

Drukarki wymagają czyszczenia co pewien okres. Drukarki laserowe nie wymagają konserwowania tak często, jak drukarki atramentowe.

O potrzebie czyszczenia drukarki świadczy obniżenie się jakości wydruku polegające na pojawianiu się czarnych lub szarych smug. Zanieczyszczona drukarka drukuje nieestetycznie ? druk może być niewyraźny lub rozmazany. Bardzo często dochodzi do zaginania się lub wciągania papieru w czasie drukowania.

Jak się zabrać za czyszczenie?

Usuwanie kurzu z obudowy raz w tygodniu nie jest wystarczające. Konieczne jest oczyszczenie wnętrza drukarki. Instrukcja czyszczenia drukarki jest zawarta zwykle w instrukcji obsługi. Preparaty potrzebne do prawidłowego czyszczenia drukarki są dostępne w sklepach komputerowych. Doskonała będzie:

Pianka do LCD 400ml+Mikrofibra
  • Pojemność: 400

Usuwanie zanieczyszczeń

Nie wolno czyścić drukarki, jeżeli jest ona podłączona do źródła zasilania. Dopiero po odłączeniu drukarki od gniazdka można zacząć czyszczenie i konserwację. Nie wolno dozować środków czyszczących bezpośrednio na urządzenie, ponieważ grozi to jego uszkodzeniem.

Czyszczenie drukarki atramentowej jest prostsze w porównaniu z drukarką laserową. Po otworzeniu głównej pokrywy można usunąć kurz za pomocą odkurzacza. Następnie można wyczyścić rolkę podajnika papieru. Dużym ułatwieniem jest zaimplementowany system automatycznego czyszczenia głowic, które uruchamia się z poziomu panelu sterowania drukarką. Niestety jego wadą tego rozwiązania jest zużycie tuszu.

Praktyczne folie czyszczące

Oczyszczenie drukarki laserowej wymaga zastosowania folii czyszczącej przepuszczanej jak papier przez drukarkę. Zbierają one zanieczyszczenia, które znajdują się wewnątrz drukarki. Niemniej taki zabieg oczyszczający może być niewystarczający.

Tylko ostrożnie!

Podczas ręcznej konserwacji trzeba wyczyścić poszczególne elementy, pozostałości po tonerze i resztki kurzu. Nie jest to dość proste, a chwila nieuwagi może doprowadzić do uszkodzenia urządzenia. Z pozoru oczyszczenie drukarki nie jest bardzo skomplikowane, ale wykonywanie go na własną rękę celem ograniczenia kosztów może wbrew pozorom doprowadzić do ich zwiększenia. Do tego typu porządków idealnie nadaje się:

Sprężone powietrze 400 ml
  • Pojemność: 400

Inne artykuły