Papier do laserówek - o tym musisz pamiętać

05 lutego 2018r.

Wróć do listy newsów

Papier do laserówek - o tym musisz pamiętać
Papier do laserówek - o tym musisz pamiętać

Nośnikiem druku w przypadku drukarki laserowej może być nie tylko papier zwykły, ale też specjalna folia odporna na działanie wysokiej temperatury. Użytkownik może też wykorzystać papier fotograficzny.

Podstawowymi różnicami między papierem fotograficznym a zwykłym są pokrycie i struktura. Obraz nie będzie przenikał na drugą stronę, ponieważ gęstość papieru fotograficznego jest bardzo wysoka. Wynosi ona przeciętnie 200 g/m2 lub więcej. Papier fotograficzny jest dostępny w różnych formatach.

Papier fotograficzny

Papier fotograficzny do drukarek laserowych może mieć półmatową powierzchnię (ang. Semi-gloss), błyszczącą powłokę (ang. Glossy), albo bardzo błyszczącą powierzchnię (ang. High-gloss). Użytkownik laserowej drukarki może też wybrać matowy papier fotograficzny (ang. Matte). Powierzchnia papieru fotograficznego składa się z syntetycznych i naturalnych polimerów. W kontakcie z tonerem cząsteczki polimerów pochłaniają barwnik i chronią go przed wyblaknięciem.

Gęstość i grubość papieru

Producenci papieru do drukarek przeznaczonego do drukarek sygnowanych ich marką chcą nieźle zarobić na sprzedaży nośników druku. O ile uzasadnione jest wykorzystywanie papieru fotograficznego dedykowanego dla posiadanej drukarki (tzw. Oryginalnego nośnika), o tyle w odniesieniu do papieru zwykłego, wybór oryginalnych arkuszy może znacznie zwiększyć koszty eksploatacyjne drukarki. Zdecydowana większość użytkowników wykorzystuje papier do drukarki oferowany przez innego producenta, w niższej cenie.

Gęstość papieru, nazywana także gramaturą jest wyrażana w jednostce "gramy na metr kwadratowy". Gęstość papieru dla druku laserowego wynosi w granicach 90 g/m2 do 300 g/m2. Grubość papieru zwana także kalibrem, jest wyrażana w mikronach. Informacje na temat tego, jakie nośniki druku, w tym także o jakiej gramaturze, można stosować użytkując posiadaną drukarkę laserową.

Stosowanie nieodpowiedniego nośnika

Używanie nieoryginalnego nośnika druku o parametrach takich, jak zaleca producent, nie doprowadzi do uszkodzenia drukarki laserowej. Problem pojawi się w momencie, kiedy zastosuje się papier zbyt gruby (np. karton), albo użyje się folii nieodpornej na wysoką temperaturę. Prawdopodobieństwo uszkodzenia drukarki laserowej jest w tych przypadkach bardzo wysoka ? graniczy z pewnością. Warto zatem zapoznać się ze specyfikacją techniczną urządzenia, zanim użyjemy niestandardowe nośniki druku.

Sprawdź te papiery

Papier fotograficzny błyszczący Activejet A4 20szt. 200g/m2 (do drukarek atramentowych)
  • Ilość arkuszy: 20
  • Gramatura papieru: 200
SAVIO PA-05 A6 210/50 blysk
  • Ilość arkuszy: 50
  • Gramatura papieru: 210
Premium Glossy Photo Pap A4, 255g/m., 30 Sheet
  • Ilość arkuszy: 30
  • Gramatura papieru: 255

Inne artykuły